Alenka všude, kam se podíváš. I v kraji divů. Čarovat při úplňku budeme tentokrát se Sárou.

13.08.2011 09:07

Poprvé od prosince, co píšu tyto sloupky, mám pocit, že znám hodně nositelek jména z kalendáře. Aleny byly mé spolužačky, kolegyně, dcery kamarádek. Od roku 2007, v němž vyšla statistika, kterou jsem našla na wikipedii, bylo osmé v pořadí, nosilo je přes sto deset tisíc žen a dívek. A protože se jejich jméno vykládá jako svornost či jednota v případě, že je odvozeno od keltského Alan či Alen, tak se mi líbí to množství. Tolik svornosti! Další verze výkladů říkají, že může jít o domácí podobu Magdaleny či Heleny. Magdal je věž, Helena se vykládá jako pochodeň, jasno. Jeden výklad hezčí než druhý. Však to odpovídá, všechny Aleny, které znám, jsou holky přímé, čestné, komunikativní i nezávislé – stejně jako jednička, klíčová inicála jejich jména. Duševní číslo je sedm – značí určitou vzpurnost a otevřenost. Sedmičku (budou ji mít i děti dnes narozené) má jako své životní číslo Alena Vránová, pro nás asi navždy spojena s rolí Pyšné princezny, přestože za svoji šedesátiletou kariéru ztvárnila řadu dalších postav. Pyšnou princeznu hrála v roce 1952, bylo jí tehdy dvacet.

Při natáčení se zamilovala do Vladimíra Ráže, svého filmového partnera a bylo z toho manželství. Druhé. Tehdy pocítila, jaké to je, když se bulvár zahryzne do kořisti. Původcem této „pozornosti“ byl její první manžel, spisovatel a dramatik Pavel Kohout. Hysterický manžel, který neunesl realitu, nejen že rozpoutal vášně, ale také si postěžoval na svůj osud v divadelní hře Dobrá píseň. Hrála se na mnoha divadelních scénách.

Co by za takovou pozornost dnes dala spousta rádoby hvězdiček! Pro Alenu Vránovou to bylo trauma, z něhož se vzpamatovávala po celý život. A Pavel Kohout? O jeho povaze napsala dost jeho dcera, Tereza Boučková v knize Indiánský běh. Já jsem četla jeho memoáry Kde je zakopaný pes s tolik sebestřednosti aby pohledal. Mezi námi, totéž co zažil v manželství s Alenou, pak udělal své manželce Anně – odešel od ní, o čemž právě velmi ironicky jeho dcera píše. Kdo viděl film Zemský ráj to napohled, jistě si o „hrdinovi“ v podání Jiřího Dvořáka úsudek udělal.

Ale není Pavla, je Aleny, zpátky k ní. Nemůžu nezmínit jednu fiktivní Alenu – a to Alenku v říši divů a Alenku za zrcadlem. Jde o fantastickou četbu pro děti z pera Lewise Carrolla, který prý takto vyprávěl malé holčičce Alici Liddellové při cestě loďkou po řece Temži z Oxfordu do Godstowu. Po prosbě Alice pak to, co vymyslel, sepsal, aby si to dívenka mohla kdykoli číst. O Vánocích 1864 pak Alice dostala přepracované a ilustrované vydání.

Přeju Alenám, aby měly každá svého vypravěče, který je bude stále uvádět do fantazijního světa. Dnešním novorozencům přeju, aby cesta vlastních životních vzestupů a pádů nebyla moc trnitá. Nám všem přeju víkend plný slunce a tepla. Dnes je úplněk, tak můžeme čarovat. „Je ve Vodnáři, začíná 20:57 a je to první ze dvou nejsilnější úplnků v roce, takže přání si pečlivě vybírejte!“ vzkazuje Bohyně Sára. Čarovat můžete, na co chcete, něco si přejte. Úplněk je ve Vodnáři, to je velký vizionář, zkuste se tedy zamyslet nad něčím, co bude mít na váš život dlouhodobě vliv. Pár univerzálních rad, jak čarovat, a to nejen zítra, nabízí Sára:

„Při čarování většinou používám bílé svíce, protože jsou univerzální. Při chybějící energii sahám po červené či rudé svíci, a když chci své tělo zregenerovat, používám svíce světlezelené nebo blankytně modré.

Pro dokonalou očistu a harmonii je ideální umýt se pod tekoucí vodou. Já si představuji, jak všechny problémy a starosti smývám z těla pryč. Obvykle stačí chvilinka a cítím se moc příjemně. Pokud mi někdo hodně znepříjemnil den, stojím a nechám vodu volně stékat, dokud nepocítím úlevu. V tomto případě nečekám na úplněk, ale očistu vodou provádím nezávisle na lunárních cyklech.

Zapálím si svíčky a pozoruji jeden plamínek. Nakonec zavírám oči a plamen se před nimi mihotá, jako bych je měla stále otevřené. Je to moc příjemný pocit. Jestli vám světlo svíčky nedělá dobře na oči, nevadí. Postačí příjemná relaxační hudba nebo cokoliv, co je vám příjemné a milé. Když mám problém a nevím, jak dál, napíšu si všechno na bílý papír, potom jej zmuchlám do malé kuličky a spálím v misce. Popel vyhodím ven a představuji si, jak starosti odcházejí. Při úplňku poprosím Měsíc o pomoc, a protože jsem důkladná, zopakuji mu své obavy a předám mu je všechny k vyřešení. Vypiji sklenici čisté vody a poděkuji za pomoc. Většinou jsem příjemně unavená, takže usínám ve chvilince s pocitem štěstí a klidu. Jak se říká, ráno je moudřejší večera, a mě tohle malinkaté večerní čarování dostalo do krásného a čistého pocitu radosti.“

Tolik Sára  https://bohyne-sara.webnode.cz/
 
A ještě jedna rada od lesního čaroděje: „O tomhle úplňku je možné vyslovit ochranu domu a lidem tam bydlícím, dívat na Lunu a říci prosbu k Luně o ochranu a jakoby rukama dávat světlo na dům a lidi. Toto kouzlo může dělat jen žena.“

Tak moji milí, dnes jste si početli a ještě dostali plno rad, doufám, že se vám budou hodit i při dalších rituálech s Lunou.
 

 

Zdroj: kartářka Ola, skvělá novinářka a také kamarádka :-)

www.kartarka-ola-praha.cz/