Úplněk

11.09.2011 21:29

 

  • Lunu, uctívaly snad všechny kultury křížem krážem světem. Spojovaly ji s plodností, magií a hlavně s ženským principem.
  • Mayská bohyně Měsíce se nazývala Ixchel. Byla ochránkyní žen při porodu.
  • Obnovování posvátného manželství mezi mužským (přibývajícím) a ženským (ubývajícím) v sumerské kultuře ztělesňovali bůh a bohyně.
  • V indiánské mytologii představovala univerzální spojení s Měsícem pavoučí samice
  • Řekové uctívali Artemidu jako nov, Seléné jako úplněk a Hekaté jako ubývající měsíc. U Římanů se Artemis stala Dianou.
  • Egyptský kult Eset, „Dobré matky“, se rozšířil v Řecku a Římě a možná se stal i součástí kultu Panny Marie, která je rovněž „Paní Měsíce“.
 

ÚPLNĚK


Je zastoupen bohyněmi Eset, Seléné a Dianou, symbolizuje plodnost a hojnost.

Je to čas mocné ženské síly, který v přírodě podněcuje semena k růstu.Nejmocnější dny jsou tři dny před úplňkem a v den úplňku.

Lunu dnes vidíme v celé její kráse. Jde o onu romantickou fázi našeho souputníka, kdy mají pohotovost všichni básníci a umělci. Všechny kladné i záporné aspekty naše tělo pociťuje intenzivněji a naše psychika i instinkty jsou více „v pozoru“ než v jiných obdobích.


Zvyšuje se produkce pohlavních hormonů i porodnost.

V tomto období jsou lidé více podrážděni až nepokojní, více trpí různými neurózami, mají horší spánek a somnabulové pochodují po římsách v pětistupech.Zhoršují se revmatické bolesti, otoky a projevy dny.Je to doba, kdy je vhodný půst s dostatkem tekutin, nejlépe čisté neslazené vody.

Tato doba není vhodná pro očkování (pokud k tomu nejsou závažné důvody).Dobrý lékař, pokud to není nutné, vám na tuto dobu plánovanou operaci nenapíše. Ví totiž, že teď dochází častěji ke krvácivým komplikacím, rány se špatně hojí a častěji vznikají keloidní jizvy.Rovněž by se v tomto období neměly trhat zuby, neboť je zvýšená krvácivost, výraznější bolesti a zdlouhavé hojení.

V magii se věnujeme ochranným rituálům, kouzlům na plodnost a výrobě amuletů, které mají cosi dodávat.

Zdroj: https://www.popelky.cz/home.html